Problem using update insert in the oraoci 8 stage

Post questions here relative to DataStage Server Edition for such areas as Server job design, DS Basic, Routines, Job Sequences, etc.

Moderators: chulett, rschirm, roy

Post Reply
MukundShastri
Premium Member
Premium Member
Posts: 103
Joined: Tue Oct 14, 2003 4:07 am

Problem using update insert in the oraoci 8 stage

Post by MukundShastri »

I am trying to use the the following statement in an oraoci 8 stage:
UPDATE VOUCHER_PAYMENT SET EDW_PAYMENT_ID=:2,SOURCE_SYSTEM_ID=:3,EDW_PAYMENT_APPLIED_DATE_ID=:4,PAYMENT_APPLIED_DATE=TO_DATE(:5, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'),CUSTOMER_NODE_ID=:6,EDW_PIVOT_SUBSCRIBER_DETAIL_ID=:7,AMOUNT=:8,CURRENCY_SYMBOL=:9,PAYMENT_MADE_LOCATION_CODE=:10,PAYMENT_RECEIVED_DATE=TO_DATE(:11, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'),PAYMENT_STATUS_CODE=:12,PAYMENT_TYPE_ID=:13,RECEIPT_NR=:14, SOURCE_UPDATE_DATE=TO_DATE(:15, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'),EDW_LOOKUP_DATE=TO_DATE(:15, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'), EDW_UPDATE_PROCESS_ID=:16,EDW_DELTA_LOAD_ID=:17 WHERE PAYMENT_ID=:1;
INSERT INTO VOUCHER_PAYMENT (PAYMENT_ID,EDW_PAYMENT_ID,SOURCE_SYSTEM_ID,EDW_PAYMENT_APPLIED_DATE_ID,PAYMENT_APPLIED_DATE,CUSTOMER_NODE_ID,EDW_PIVOT_SUBSCRIBER_DETAIL_ID,AMOUNT,CURRENCY_SYMBOL,PAYMENT_MADE_LOCATION_CODE,PAYMENT_RECEIVED_DATE,PAYMENT_STATUS_CODE,PAYMENT_TYPE_ID,RECEIPT_NR,SOURCE_CREATE_DATE,EDW_CREATE_PROCESS_ID, EDW_DELTA_LOAD_ID) VALUES (:1,:2,:3,:4,TO_DATE(:5, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'),:6,:7,:8,:9,:10,TO_DATE(:11, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'),:12,:13,:14,TO_DATE(:15, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS'),:16,:17)

I have to pass the same value at position 15 received from transformer into SOURCE_UPDATE_DATE,EDW_LOOKUP_DATE. (see the update clause above).

However the job is failing with following error:
Abnormal termination of stage EDWLoadEDWPrePayVoucherPayment1..tSequence detected.

When I keep set clause for only one of these variables i.e :15 is used only once in update statement, then it works fine.
Can somebody guide me how to deal with this situation.

Thanks

Mukund Shastri
ketfos
Participant
Posts: 562
Joined: Mon May 03, 2004 8:58 pm
Location: san francisco
Contact:

Post by ketfos »

Hi,
Can modify your transformer from update/insert to

1. update only

2. insert only

and execute your job.

What errors do you get know.

Ketfos
ray.wurlod
Participant
Posts: 54607
Joined: Wed Oct 23, 2002 10:52 pm
Location: Sydney, Australia
Contact:

Post by ray.wurlod »

Reset (not re-compile) the job after it aborts, and post the "from previous run..." message. This usually provides additional diagnostic information that helps to solve the problem.
IBM Software Services Group
Any contribution to this forum is my own opinion and does not necessarily reflect any position that IBM may hold.
Post Reply